استراتژی قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری چیست و چطور عمل می کند؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بخش استراتژی قیمت گذاری در برنامه بازاریابی شامل تعیین قیمت برای محصول یا خدمات ارائه شده سازمان ها، کارخانه ها و … است. قیمتی که تعیین می شود باید رقابتی باشد اما با این وجود به شما امکان بدهد تا سود مناسبی کسب کنید. شما می توانید هر قیمتی را که می خواهید برای محصولات یا خدمات خود در نظر بگیرید، اما برای هر محصول یا خدمات محدودیتی در میزان تمایل مصرف کننده به پرداخت آن وجود دارد. استراتژی قیمت گذاری شما باید این آستانه مصرف کننده را در نظر بگیرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

استراتژی قیمت گذاری چیست؟

رایج ترین سوالی که درباره بخش استراتژی قیمت گذاری در برنامه بازاریابی و مدیریت استراتژیک وجود دارد، این است که “از کجا می دانید چه قیمتی را باید در نظر گرفت؟” اصولاً شما قیمت گذاری خود را از طریق فرآیند محاسبه هزینه های خود، برآورد مزایای مصرف کنندگان و مقایسه محصولات، خدمات و قیمت های خود با سایر محصولات مشابه تعیین می کنید.

با بررسی هزینه تولید محصول یا خدمات و افزودن قیمت مناسب برای منافع مشتری، قیمت گذاری خود را تعیین کنید. ممکن است برای تعیین حداقل آستانه محصولات یا خدمات خود انجام یک تجزیه و تحلیل تراز مفید باشد. قیمت گذاری رقبا همچنین به شما در جهت دستیابی به ارزش منصفانه بازار کمک می کند و به شما کمک می کند تا بدانید که تا چه حد می توانید به طور منطقی قیمت ها را بالا ببرید.

استراتژی قیمت گذاری که در برنامه بازاریابی خود ترسیم می کنید به سوالات زیر پاسخ می دهد:

هزینه محصول یا خدمات شما چقدر است؟ هنگام محاسبه اطمینان حاصل کنید که تمام هزینه های ثابت و متغیر خود را در نظر گرفته اید. هزینه های کار و مواد واضح است ، اما ممکن است لازم باشد هزینه های حمل و نقل ، هزینه های اداری و هزینه های فروش را نیز شامل کنید.

چگونه قیمت گذاری محصول یا خدمات شما با قیمت بازار محصولات یا خدمات مشابه مقایسه می شود؟

توضیح دهید که چگونه قیمت گذاری محصول یا خدمات شما رقابتی است. به عنوان مثال ، اگر قیمتی که قصد تعیین آن را دارید کمتر از قیمت بازار است ، چرا قادر به انجام این کار هستید؟ اگر بالاتر است ، چرا مشتریان شما مایل به پرداخت هزینه بیشتر هستند؟ اینجاست که جنبه استراتژی وارد عمل می شود. آیا اگر قیمت بیشتری ، کمتر یا همان رقبا را تعیین کنید، تجارت شما رقابتی تر خواهد بود و چرا؟
با این استراتژی قیمت گذاری و در چه بازه زمانی انتظار چه نوع بازگشت سرمایه (ROI) را دارید؟

چرخه مدیریت فرایند کسب و کار
بخوانید

طرح فروش و توزیع

به یاد داشته باشید، هدف اصلی برنامه بازاریابی جلب توجه مردم به خرید محصولات یا خدمات شما است. در اینجا جزئیات چگونگی وقوع این اتفاق را شرح خواهیم داد. در حقیقت اگر در این زمینه اقبالی نداشته باشید و نتوانید به خوبی طرح فروش و توزیع را پیاده سازی کنید، نتیجه درخشانی برایتان حاصل نخواهد شد. این چیزی است که باعث می شود تا بتوانیم بهتر در بازار هدف مشتریان خود را شکار کرده و از میان آن ها، مشتریانی وفادار به دست بیاوریم.

روش های توزیع

محصولات یا خدمات شما چگونه می تواند به مشتری برسد؟ آیا محصول یا خدمات خود را از طریق یک وب سایت، از طریق پست، از طریق نمایندگان فروش، تحویل در خانه یا خرده فروشی توزیع می کنید؟
قرار است از کدام کانال توزیع استفاده شود؟ در یک کانال توزیع مستقیم، کالا یا خدمات مستقیماً از تولید کننده به مصرف کننده می رسد. در یک کانال توزیع یک مرحله ای، از تولید کننده ای به خرده فروشی و بعد به مصرف کننده می رسد. کانال توزیع سنتی از تولید کننده به عمده فروش تا خرده فروش و بعد مصرف کننده است. تمام سازمان ها، شرکت ها، افراد و فناوری های مختلف را که در روند تحویل محصول یا خدمات شما به مشتری شما نقش دارند، مشخص کنید.

هزینه های مرتبط با توزیع چقدر است؟

شرایط تحویل چیست؟

روش های توزیع چه تاثیری بر بازه های زمانی تولید یا تحویل دارد؟ چه مدت طول می کشد تا محصول یا خدمات خود را به مشتری خود برسانید؟
اگر کسب و کار شما شامل فروش یک محصول است، باید اطلاعات مربوط به سطح موجودی و بسته بندی را نیز در این قسمت از برنامه بازاریابی خود بگنجانید.

به طور نمونه بخشی از یک قرارداد تحویل کالا به شرح زیر است:

تامین کننده اطمینان حاصل کند که:
هر تحویل / کالای کالا با یک برگ تحویل همراه است که تاریخ سفارش و نوع و مقدار کالا را نشان می دهد (از جمله شماره کد کالا ، در صورت لزوم). و اگر تأمین کننده مشتری را ملزم به بازگرداندن هرگونه مواد بسته بندی به تأمین کننده کند، این واقعیت در برگه تحویل به وضوح قید شده است. مشتری باید هرگونه مواد بسته بندی را در مواقعی که تأمین کننده به طور منطقی درخواست می کند، برای جمع آوری در دسترس قرار دهد. برگشت مواد بسته بندی باید با هزینه تأمین کننده انجام شود.
تأمین کننده کالاها را در هر زمان پس از اطلاع رسانی تأمین کننده به مکان تعیین شده در سفارش یا مکان دیگری که طرفین توافق می کنند، تحویل می دهد.
تحویل (طبق قانون) با اتمام بارگیری کالا در محل تحویل (در صورت تحویل) یا (در صورت جمع آوری) به پایان می رسد.
فقط در مورد سفارش (های) کالاها، در صورت تحویل، مشتری فقط مسئول است که بلافاصله کالا را از وسیله نقلیه (های) حاوی کالا به محض انتقال وسیله مذکور خارج می کند.  اگر مشتری به محض رسیدن وسیله نقلیه (های) گفته شده به محل تحویل، بلافاصله کالا را از وسیله نقلیه (ها) خارج نکند، مشتری در برابر خسارات، هزینه ها، مسئولیت دارد.
در رابطه با سفارش (های) کار پروژه، مگر اینکه در دستور، ترتیب دیگری ذکر شده باشد، تأمین کننده مسئول تخلیه کالا در محل تحویل کالا کاملاً موضوع مشتری است که به تعهدات مشتری در زمینه کمک، تهیه تجهیزات یا در غیر این صورت در مورد تخلیه ای که در دستورالعمل ذکر شده است.

4 راهکار مدیریتی در دوران افت فروش
بخوانید

برای مثال:

محصولات شما چگونه برای حمل و نقل و نمایش بسته بندی می شوند؟
آیا بسته بندی تمام الزامات نظارتی (مانند برچسب زدن) را برآورده می کند؟
آیا بسته بندی متناسب با کد، قیمت و نوع کالا مناسب است؟
چه سطح حداقل موجودی باید حفظ شود تا اطمینان حاصل شود که به دلیل مشکلاتی مانند حمل و نقل دیرهنگام و سفارشات پس از فروش، ضرر فروش وجود ندارد؟

روند معامله

از چه سیستمی برای پردازش سفارشات، ارسال و صورتحساب استفاده می شود؟
مشتریان از چه روش های پرداختی می توانند استفاده کنند؟
چه شرایط اعتباری به مشتریان ارائه خواهد شد؟ اگر تخفیفاتی را برای پرداخت زودهنگام ارائه می دهید یا جریمه هایی را برای تأخیر پرداخت اعمال می کنید، باید در این قسمت از برنامه بازاریابی شما ذکر شود.

سیاست پشتیبانی شما چیست؟

چه ضمانت هایی به مشتری ارائه می شود؟ این یا هر تضمین خدمات دیگر را توصیف کنید.
چه پشتیبانی پس از فروش را به مشتریان ارائه خواهید داد و بابت این پشتیبانی چه هزینه ای (در صورت وجود) دریافت خواهید کرد؟
آیا سیستمی برای بازخورد مشتری وجود دارد تا بتوان رضایت مشتری (یا کمبود آن) را ردیابی و رفع کرد؟

کلام آخر

در نهایت باید به این بپردازید که، چه نوع فروشندگانی درگیر خواهند شد؟ فروشندگان سفارش دهنده، نمایندگان محصولات؟
انتظارات خود از این فروشندگان و چگونگی سنجش اثربخشی فروش را بیان کنید.
آیا برنامه آموزش فروش ارائه می شود؟ اگر چنین است، آن را در این بخش از برنامه بازاریابی توصیف کنید.
مشوق هایی را که به فروشندگان پیشنهاد می شود برای تشویق دستاوردهایشان ارائه دهید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *