کاهش ریسک در سازمان

۵ تکنیک برای کاهش ریسک در سازمان

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مدیریت ریسک فرایندی برای شناسایی، تجزیه و تحلیل و پاسخگویی به عوامل خطر در مسیر پروژه های مختلف سازمانی است تا زمینه منطقی برای تصمیم گیری در مورد همه خطرات فراهم شود. مدیریت صحیح ریسک به معنای کنترل رویدادهای احتمالی آینده است و بیشتر فعالانه است تا واکنشی. بنابراین در روند برنامه ریزی پروژه ها جای می گیرد. این امر نه تنها احتمال وقوع یک واقعه مخرب، بلکه میزان تأثیر آن را نیز کاهش می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم برای کاهش ریسک در سازمان می توان از چه تکنیک هایی استفاده کرد.

هدف از فرآیند مدیریت ریسک کاهش بحران ها توسط مدیریت حرفه ای است. در حالی که ممکن است همیشه مواردی در خصوص پروژه های سازمانی رخ دهد که شما پیش بینی نکرده باشید، اما همیشه این شانس وجود دارد که آن ها را بهتر و موثرتر مدیریت کنید. در حقیقت فرآیند مدیریت ریسک یک فرایند حل مسئله با کیفیت است.

کاهش ریسک در سازمان

پروژه ها اغلب در مسیر درست شروع می شوند اما پس از مدتی این ریسک وجود دارد که از مسیر خارج  شوند. به عنوان مثال، مدیران پروژه وقت خود را با تیم های خود سپری می کنند تا یک دامنه مشخص و برنامه دقیق را تهیه کنند. سپس اتفاقی می افتد؛ چیزی غیر منتظره – یک فاجعه بزرگ. مدیر پروژه و تیم به سرعت به حالت واکنش پذیر خود می روند – آنها این خطر را بر اساس تجربیات و بهترین قضاوت خود مدیریت می کنند اما فرصتی برای آزمایش آن ندارند و امیدوارند که مشکلی نداشته باشند. این مدیریت ریسک نیست – بلکه مدیریت بحران است. در اینجا ۵ قانون آورده شده است که به شما کمک می کند ریسک پروژه را به طور موثر مدیریت کنید.

 1. در اوایل پروژه خود خطرات را شناسایی کنید

 • لیست منابع احتمالی خطر و همچنین تجربیات و دانش تیم پروژه را مرور کنید.
 • تمام خطرات احتمالی را در نظر آورید.
 • در صورت عدم اتمام پروژه، تمام فرصت های از دست رفته را طوفان فکری کنید.
 • روشن کنید که چه کسی مسئول چه ریسکی است.
7 اشتباه استخدامی بزرگ که سازمان ها مرتکب می شوند
بخوانید

کاهش ریسک در سازمان

 1. برای کاهش ریسک در سازمان باید در مورد خطرات ارتباط برقرار کنید

به باز بودن ارتباطات و درخواست ها در جلسات تیم توجه کنید تا اطمینان حاصل کنید که تیم شما، اهمیت مدیریت ریسک برای پروژه را درک می کند.

تلاش های ارتباطی خود را با حامی یا مدیر پروژه بر روی خطرات بزرگ متمرکز کنید و مطمئن شوید که رئیس یا مشتری را متعجب نمی کنید.

اطمینان حاصل کنید که حامی مالی در مورد خطرات اصلی تصمیم می گیرد، زیرا بعضی از آنها معمولاً از وظیفه مدیر پروژه فراتر می روند.

 1. هنگام ارزیابی خطرات، فرصت ها و همچنین تهدیدها را در نظر بگیرید

در حالی که خطرات اغلب مفهوم منفی مضر بودن برای پروژه ها را دارند، همچنین “فرصت ها” یا ریسک های مثبتی وجود دارد که ممکن است برای پروژه و سازمان شما بسیار مفید باشد. اطمینان حاصل کنید که برای رویارویی با فرصت های پروژه خود زمان کافی ایجاد کرده اید. این احتمال وجود دارد که تیم شما فرصتهایی را با بازده بالا شناسایی کند که ممکن است نیاز به سرمایه گذاری زیادی در زمان و منابع نداشته باشد. اینها پروژه شما را سریعتر، بهتر و سودآورتر می کند.

 1. خطرات را در اولویت قرار دهید

برخی از خطرات تأثیر و احتمال بالاتری نسبت به بقیه دارند. بنابراین، وقت خود را صرف خطراتی کنید که بیشترین ضرر و زیان را به بار می آورد. برای انجام این کار، یک ابزار ارزیابی برای دسته بندی و اولویت بندی خطرات ایجاد یا استفاده کنید.

تعداد ریسک هایی که شناسایی می کنید معمولاً از ظرفیت زمانی تیم پروژه برای تجزیه و تحلیل و توسعه موارد غیرمترقبه بیشتر است. بنابراین، فرآیند اولویت بندی به تیم پروژه کمک می کند تا خطراتی را که تأثیر زیادی دارند و هم احتمال وقوع زیادی دارند، مدیریت کند.

 1. برای کاهش ریسک در سازمان لازم است دلیل و تأثیر خطرات را کاملاً بفهمید

در حل مسئله به شکل سنتی معمولاً پس از شناسایی مسئله به سرعت به سمت حل مسئله پیش می روند. با این حال، قبل از تلاش برای تعیین چگونگی بهتر مدیریت ریسک ها، تیم پروژه باید دلایل اصلی خطرات را شناسایی کند.

راهنمای کامل تجربه مشتری (سفر مشتری)
بخوانید

خطر در سطوح مختلف رخ می دهد. اگر می خواهید یک خطر را در سطح فردی بفهمید، به تأثیری که می گذارد و علل ایجاد آن فکر کنید. تیم پروژه می خواهد سوالاتی از جمله:

 • چه عواملی باعث بروز هر خطر می شود؟
 • هر یک از ریسک ها چگونه بر پروژه تأثیر می گذارد؟ (به عنوان مثال، هزینه ها؟ کیفیت محصول؟ کل پروژه؟)

اطلاعاتی که شما در یک تجزیه و تحلیل ریسک جمع آوری می کنید، بینش ارزشمندی در پروژه شما و ورودی لازم برای یافتن پاسخ های موثر برای بهینه سازی ریسک ها فراهم می کند.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *