جا به جایی کارکنان در سازمان

مزایای جا به جایی کارکنان در سازمان

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

جای گیری نخستین کارکنان در یک سازمان، می تواند به دلایل مختلفی آن قدرها موثر نبوده و برخی از نیروهای منابع انسانی، دارای پتانسیل های بیشتر یا توانمندی کمتری برای اجرای وظایف و مسئولیت های خویش باشند. چنین چیزی غالبا در نخستین ماه های شروع به کار هر یک از افراد در بخش های مختلف سازمانی، آن قدرها ملموس نخواهد بود و احتمالا پس از یک دوره ارزیابی منابع انسانی یا به طور کلی تحلیل وضعیت شرکت، نمود پیدا خواهد کرد. به هر ترتیب موضوع مهم پس از مشخص شدن این وضعیت، جا به جایی کارکنان در سازمان و استفاده از آن ها در نقاطی است که بهترین و بالاترین کارایی خود را داشته باشند.

جا به جایی کارکنان در سازمان

جا به جایی کارکنان در سازمان لزوما به تمام آن ها مربوط نخواهد شد، اما با یک پایش فصلی یا ماهیانه می توان کارکنانی که در محل ایفای نقش خود به اندازه کافی موثر نیستند یا آن هایی که به نظر می رسد بیش از مسئولیت های محول شده، پتانسیل اجرای کار دارند را شناسایی کرده و پس از انجام بررسی های لازم، نسبت به تعویض موقعیت کاری اقدام کرد.

جا به جایی کارکنان در سازمان

بدیهی است که رضایت شغلی هر یک از افراد نیز باید در چنین تصمیمی مورد نظر قرار بگیرد. عدم رضایت شغلی منابع انسانی در هر ردیف شغلی در سازمان، می تواند منجر به افت کیفیت کار و در نهایت دور شدن کل مجموعه از مدار اهداف سازمانی باشد.

در ادامه می بینیم که اصلی ترین مزایای جا به جایی کارکنان در سازمان شامل چه مواردی می شود.

انواع ساختار سازمانی و فواید و معایب آنها
بخوانید

افزایش انگیزه کارکنان

یکی از اصلی ترین مزایای جا به جایی کارکنان در سازمان، افزایش انگیزه است. به این شکل افرادی که مایل به ارتقای شغلی هستند و برای پیشرفت و به دست آوردن موقعیت کاری بهتر، تلاش می کنند؛ مطمئن خواهند بود که چنین فرصتی برای آن ها فراهم بوده و در سازمان ارتقای شغلی و پیشرفت اتفاق خواهد افتاد. در غیر این صورت تلاش بیشتر و حرکت به سمت بهترین بودن، نمی تواند به صورت شخصی برای آن ها منفعتی داشته باشد.

نزدیک شدن به اهداف سازمانی

بدیهی است که جا به جایی کارکنان در الگوی مثبت اتفاق افتاده و از طریق آن می توان به افزایش بهره وری و پس از آن نزدیک شدن به اهداف سازمانی دست یافت. زمانی که برخی از کارکنان دارای پتانسیل بیشتری بوده و می توان از طریقی دیگر نیز با محول کردن وظایف بیشتر و توانمندسازی کارکنان، زمینه فعالیت موثر آن ها را دو چندان کرد، این کار به بالا رفتن سطح بهره وری و نزدیک شدن به اهداف سازمانی منجر خواهد شد.

جا به جایی کارکنان در سازمان

کاهش هزینه ها

شاید در بدو امر این موضوع بی ربط به نظر برسد، اما در بسیاری مواقع تغییر وظایف و جا به جایی های حتی کوچک، از برون سپاری بسیاری از وظایف جلوگیری کرده و می توان آن ها را به شکل درون سازمانی سامان بخشید. حتی سپردن برخی وظایف به افرادی که توانمندی بیشتری برای حل آن ها دارند، باعث خواهد شد تا پروسه به سرانجام رسیدن این وظایف کوتاه تر شده و این به خودی خود به کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری کمک خواهد کرد.

5 نوع بحران تجاری که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید
بخوانید

سخن پایانی

شما چه موارد دیگری را در خصوص جا به جایی کارکنان در سازمان موثر می دانید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را با ما و دیگر کاربران وب سایت مشاوره مدیریت غزال در میان بگذارید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *