مهارت‌های مدیریتی

مهارت‌های مدیریتی مورد نیاز سازمان‌ها

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

مهارت‌های مدیریتی را می‌توان به عنوان ویژگی‌ها یا توانایی‌های خاصی تعریف کرد که یک مدیر اجرایی باید برای انجام وظایف خاص در سازمان داشته باشد. آن‌ها شامل توانایی انجام وظایف اجرایی در یک سازمان هستند ضمن جلوگیری از شرایط بحرانی و حل سریع مشکلات در صورت بروز. مهارت‌های مدیریتی را می‌توان از طریق یادگیری و تجربه عملی به عنوان مدیر ایجاد کرد. این مهارت‌ها به مدیر کمک می‌کند تا با همکاران خود ارتباط برقرار کرده و بداند چگونه با زیردستان خود به خوبی رفتار کند که این امر باعث می‌شود فعالیت های سازمانی به شکلی موثرتر و بهتر پیش برده شوند.

مهارت‌های مدیریتی چیست؟

مهارت‌های خوب مدیریتی برای موفقیت هر سازمان و دستیابی به اهداف حیاتی است. مدیری که مهارت‌های مدیریتی خوبی را پرورش می‌دهد، می‌تواند ماموریت و چشم انداز یا اهداف تجاری شرکت را با موانع و اعتراض کمتر از منابع داخلی و خارجی پیش ببرد. در نظر داشته باشید که داشبورد مدیریتی نیز در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند کمک زیادی به این فرآیند نماید.

مهارت‌های مدیریت و رهبری اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، زیرا هر دو شامل برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، حل مسئله، ارتباطات، تفویض اختیار و مدیریت زمان هستند. مدیران خوب تقریباً همیشه رهبران خوبی نیز هستند.

علاوه بر هدایت، نقش حیاتی مدیر نیز اطمینان از عملکرد منسجم همه قسمت‌های سازمان است. بدون چنین ادغامی، چندین مسئله ممکن است به وجود بیاید و شکست حتما اتفاق می‌افتد. مهارت‌های مدیریتی برای موقعیت‌های مختلف و در سطوح مختلف یک سازمان، از رهبری عالی گرفته تا ناظران میانی تا مدیران سطح اول بسیار مهم است.

انواع مهارت‌های مدیریتی

انواع مهارت‌های مدیریتی عبارتند از:

  1. مهارت‌های مدیریتی فنی

مهارت‌های فنی شامل مهارت هایی است که به مدیران توانایی و دانش استفاده از انواع تکنیک‌ها برای دستیابی به اهداف خود را می‌دهد. این مهارت‌ها نه تنها شامل کارکردن با ماشین آلات و نرم افزارها، ابزارهای تولید و تجهیزات می باشد بلکه مهارت‌های لازم برای افزایش فروش، طراحی انواع مختلف محصولات و خدمات و بازاریابی خدمات و محصولات است.

  1. مهارت‌های مفهومی

این‌ها شامل مهارتهای مدیران حاضر از نظر دانش و توانایی تفکر انتزاعی و فرمول‌بندی ایده‌ها است. مدیر می‌تواند یک مفهوم کامل را ببیند، یک مشکل را تجزیه و تحلیل و تشخیص دهد و راه حل‌های خلاقانه پیدا کند. این به مدیر کمک می‌کند تا موانع دپارتمان خود و یا کسب و کار را از سر راه بردارد.

  1. مهارت‌های مدیریتی انسانی یا بین فردی

مهارت‌های انسانی یا بین فردی، مهارت‌هایی است که توانایی مدیران در تعامل، کار یا ارتباط موثر با مردم را نشان می‌دهد. این مهارت‌ها مدیران را قادر می‌سازد تا از توانایی‌های انسانی در شرکت استفاده کرده و کارکنان را برای نتایج بهتر انگیزه دهند.

اصول مدیریت منابع انسانی
بخوانید

مهارت‌های مدیریتی

نمونه‌هایی از مهارت‌های مدیریتی

طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها وجود دارد که مدیریت باید برای اداره یک سازمان به طور موثر و کارآمد داشته باشد. موارد زیر شش مهارت مدیریتی اساسی است که هر مدیر باید برای انجام وظایف خود داشته باشد:

  1. برنامه‌ریزی از مهارت‌های مدیریتی

برنامه‌ریزی یک جنبه حیاتی در یک سازمان است. این به توانایی فرد در سازماندهی فعالیت‌ها مطابق با دستورالعمل‌های تعیین شده اشاره دارد، در حالی که هنوز در محدوده منابع موجود مانند زمان، پول و کار باقی مانده است. برنامه ریزی همچنین فرایند تدوین مجموعه‌ای از اقدامات یا یک یا چند استراتژی برای پیگیری و دستیابی به اهداف یا اهداف خاص با منابع موجود است.

فرآیند برنامه‌ریزی شامل شناسایی و تعیین اهداف قابل دستیابی، تدوین استراتژی‌های لازم و شرح وظایف و برنامه‌ها در مورد چگونگی دستیابی به اهداف تعیین شده است. بدون داشتن یک برنامه خوب، چیز کمی می‌توان به دست آورد.

  1. ارتباطات

داشتن مهارت‌های ارتباطی عالی برای یک مدیر بسیار مهم است. این می‌تواند تعیین کند که چقدر اطلاعات در یک تیم به اشتراک گذاشته می‌شود، اطمینان حاصل شود که این گروه به عنوان یک نیروی کار واحد عمل می‌کند. اینکه مدیر چگونه با بقیه اعضای تیم خود ارتباط برقرار می‌کند، همچنین تعیین می‌کند که روش‌های مشخص شده را می‌توان به خوبی دنبال کرد، وظایف و فعالیت ها را به خوبی انجام داد و بنابراین، یک سازمان چقدر موفق خواهد بود.

ارتباطات شامل جریان اطلاعات در داخل سازمان، اعم از رسمی یا غیررسمی، کلامی یا کتبی است و عملکرد روان سازمان را تسهیل می‌کند. کانال‌های ارتباطی مشخصا ایجاد شده در یک سازمان، به مدیر امکان می‌دهد تا با تیم همکاری کند، از درگیری جلوگیری کرده و مشکلات را هنگام بروز حل و فصل کند. یک مدیر با مهارت‌های ارتباطی خوب می‌تواند ارتباط خوبی با کارکنان داشته و بنابراین می تواند اهداف تعیین شده شرکت را به راحتی تحقق بخشد.

  1. تصمیم‌گیری

یکی دیگر از مهارت‌های حیاتی مدیریت، تصمیم‌گیری است. مدیران تصمیمات بی‌شماری می‌گیرند، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه و تصمیم گیری یکی از مولفه‌های اصلی در موفقیت یک مدیر است. تصمیم‌گیری مناسب و درست منجر به موفقیت سازمان می‌شود، در حالی که تصمیمات ضعیف یا بد ممکن است منجر به شکست یا عملکرد ضعیف شود.

برای اینکه سازمان به طور موثر و روان کار کند، باید تصمیمات صریح و صحیحی اتخاذ شود. یک مدیر باید نسبت به هر تصمیمی که می‌گیرد پاسخگو باشد و همچنین مایل است مسئولیت نتایج تصمیمات خود را به عهده بگیرد. یک مدیر خوب نیاز به داشتن مهارت تصمیم گیری عالی دارد، زیرا اغلب موفقیت وی را در دستیابی به اهداف سازمانی می سنجند.

الزامات یک مدیرعامل حرفه‌ای ؛ چطور یک مدیرعامل حرفه‌ای باشم؟
بخوانید

مهارت‌های مدیریتی

  1. تفویض اختیار از مهارت‌های مدیریتی

تفویض اختیار یکی دیگر از مهارت‌های کلیدی مدیریت است. تفویض عبارت است از انتقال وظایف یا اختیارات مربوط به کار به سایر کارکنان یا زیردستان. این شامل فرآیندی است که اجازه می‌دهد وظایف شما یا کارکنان شما بسته به میزان کار فعلی، تغییر کاربری داده یا به کارکنان دیگر اختصاص یابد. مدیری با مهارت تفویض اختیار قادر است به طور موثر وظایف را تغییر داده و به کارمندان مناسب اختیار دهد. زمانی که تفویض اختیار به طور موثر انجام شود، به تسهیل تکمیل کارآمد کار کمک می‌کند.

تفویض اختیار به مدیر کمک می‌کند تا از اتلاف وقت جلوگیری کرده، بهره‌وری را بهینه ساخته و مسئولیت و پاسخگویی کارکنان را تضمین نماید. هر مدیر برای دستیابی به نتایج مطلوب و دستیابی به نتایج بهره‌وری مورد نیاز، باید توانایی تفویض اختیار داشته باشد.

  1. حل مسئله

حل مسئله مهارت اساسی دیگری است. یک مدیر خوب باید توانایی مقابله و حل مشکلات مکرر را که ممکن است در یک روز کاری معمولی ایجاد شود، داشته باشد. حل مسئله در مدیریت شامل شناسایی یک مسئله یا موقعیت خاص و سپس یافتن بهترین راه برای حل مسئله و دستیابی به بهترین راه حل است. این توانایی برای مرتب‌سازی امور است، حتی در شرایط نامناسب. وقتی مشخص شد که یک مدیر مهارت حل مسئله زیادی دارد، این کار او را از بقیه اعضای تیم متمایز می‌کند و به زیردستان، اعتماد به مهارت مدیریتی خود را می‌دهد.

  1. ایجاد انگیزه 

توانایی ایجاد انگیزه مهارت مهم دیگر در سازمان است. انگیزه کمک می‌کند تا رفتار یا پاسخ مطلوب کارکنان یا ذینفعان خاص ایجاد شود. تاکتیک‌های انگیزشی بی‌شماری وجود دارد که مدیران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و انتخاب روش‌های مناسب می‌تواند به ویژگی هایی مانند فرهنگ شرکت و تیم، شخصیتهای تیم و موارد دیگر بستگی داشته باشد. دو نوع انگیزه اصلی وجود دارد که یک مدیر می‌تواند از آن‌ها استفاده کند و آن انگیزه‌های درونی و بیرونی است.

خط پایان

مهارت‌های مدیریتی مجموعه توانایی‌هایی شامل مواردی مانند برنامه‌ریزی کسب و کار، تصمیم‌گیری، حل مسئله، ارتباطات، تفویض اختیار، مدیریت زمان و ایجاد انگیزه است. در حالی که نقش‌ها و سازمان‌های مختلف نیاز به استفاده از مجموعه مهارت‌های مختلف دارند، مهارت‌های مدیریت به یک حرفه‌ای کمک می‌کند تا فارغ از نقشش، برجسته و برتر باشد. در مدیریت عالی، این مهارت‌ها برای اداره یک سازمان و دستیابی به اهداف کاری مورد نظر ضروری است.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *