اشتباهات رایج مدیریتی

۶ مورد از اشتباهات رایج مدیریتی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

رسیدن به مقام مدیریت یک شرکت یا سازمان، تنها یک قدم نیست، بلکه این را باید یک جهش عظیم در نظر گرفت. تصمیمات و رفتارهای مدیریتی، هر یک باید تحت اصول و ساختارهای سازمان یافته و درستی باشند تا ضمن موفقیت مدیریت، مجموعه نیز سمت و سوی درستی به خود بگیرد. مهارت های مدیریت، یک مجموعه کاملا متفاوت بوده و مدیران جدید لازم است تا بایدها و نبایدهای اساسی را به سرعت بیاموزند. اشتباهات رایج مدیریتی در قالب های گوناگونی جای می گیرند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

بدیهی است که با کمک گرفتن از مشاوره مدیریت می توان اشتباهات و جهت گیری های نادرست را شناسایی کرده و نسبت به برطرف کردن آن ها اقدامات سازنده و لازم را اجرا کرد.

در ادامه با وبلاگ مشاوره مدیریت غزال همراه باشید.

اشتباهات رایج مدیریتی

  1. شما گوش می دهید، اما مشاهده نمی کنید

یکی از اشتباهات مدیریتی این است که شما به آن چه اطرافیان، کارمندان، مشتریان، سایر مدیران و … می گویند؛ گوش داده، اما تماشاگر خوبی نیستید. بسیاری از امور به صورت ناخودآگاه از طریق زبان بدن ابراز می شود و بخش قابل توجهی از ارتباطات به این صورت شکل می گیرد. مدیران جدید بعضا آنقدر روی گوش دادن متمرکز می شوند که فراموش می کنند صحبت های افراد را در عمل مشاهده کنند. شرایطی را در نظر بگیرید که شما به شخصی وظیفه ای چالش برانگیز داده اید و اکنون نوبت آن رسیده که نحوه کار را بپرسید. وی سریع پاسخ می دهد که همه چیز خوب پیش می رود، اما همچنین متوجه می شوید که این شخص پیشانی خود را پاک می کنند و به سرعت یک پا را به بالا و پایین می برد. احساس اضطراب مشخص است، اگر به خوبی آن را دیده و توجه کرده باشید.

اشتباهات رایج مدیریتی

دانستن اینکه در واقع چه اتفاقی می افتد و کار چطور در جریان است، کمک به شما برای موفقیت در امر محول شده را به مراتب بیشتر و موثرتر خواهد ساخت.

تعریف مدیریت استراتژیک به زبان ساده
بخوانید

۲. اشتباهات رایج مدیریتی : شما وانمود به آگاهی می کنید

به یاد داشته باشید که شما یک مدیر جدید هستید و این که در خصوص مسائل مختلف، سوالاتی از ارشدترین تا رده های پایین کارکنان خود داشته باشید، به هیچ وجه بد یا ناخوشایند نیست. بدیهی است که در خصوص مسائل قبلی ابهاماتی برای مدیر جدید وجود داشته باشد و چیزی که یک اشتباه بزرگ خواهد بود، نپرسیدن در این باره و اجازه دادن به پیشبرد امور بدون آگاهی است. چیزی که در نهایت اتفاق می افتد یک نتیجه کار احتمالا مشکل دار خواهد بود که در آخر باید توسط مدیریت مردود اعلام شود. در اینجا یک سوال بزرگ در ذهن کارکنان شکل می گیرد که چرا در طول انجام امور مربوط به این هدف یا پروژه، مورد سوال یا عیب یابی قرار نگرفته بودند!

۳. شما ریزمدیریت (Micromanage) می کنید

این درست است که مدیریت باید در امور و وظایف محول شده به کارکنان، نظارت داشته و مشکلات را بررسی و نسبت به حل آن ها اقدام کند، اما وارد شدن به ریز تمام امور و به اصطلاح ریزمدیریت، باعث می شود که کارکنان تمام استعداد و خلاقیت خود را کنار گذاشته و تنها خود را مجری ریز وظایف تعیین شده بدانند. این به شرایطی منجر خواهد شد که کارکنان پیش از وارد شدن به محل کار خود، تفکر و تعقل را کنار گذاشته و مانند ربات هایی به اجرای ریز جزئیاتی که از پیش توسط مدیر غربال و تعیین شده اند، بپردازند.

نظارت و پیگیری امور محول شده به کارکنان ایده ای عالی خواهد بود، به شرط آن که تنها دیدگاه و اهداف را با تیم به اشتراک بگذارید و چک لیست انجام امور را تهیه کرده باشید. اما دخالت مستقیم و حضور پیوسته چیزی موثر و مثبت نیست و تنها کارکرد تیم را خنثی خواهد ساخت.

۴. بینش تصویر بزرگ را از دست می دهید

بله، شما می خواهید تیم شما مانند یک ماشین روغن کاری شده خوب عمل کند ، اما اجازه ندهید دید تونل مانع دیدن تصویر کلی شود. فراتر از رسیدن به اهداف خود ، مطمئن باشید که عملکرد تیم شما چگونه به مأموریت و استراتژی کل سازمان متصل است.

مدیریت استراتژیک مالی چیست؟
بخوانید

سپس، آن را با کارکنان خود به اشتراک بگذارید. وقتی تیم شما بداند که چگونه به کار آنها کمک داده شده و به همه موارد دیگر متصل هستند، آنها تصمیمات بهتری می گیرند.

اشتباهات رایج مدیریتی

۵. شما به هر پروژه “بله” می گویید

این وظیفه شما نیست که هر تکلیف جدیدی را که می آید، جمع کنید. اگر بیش از حد به کارهای سطح پایین مبتلا شوید، نه در دسترس خواهید بود و نه قادر به کار روی چیزهای بزرگی هستید که به مهارت های بیشتری نیاز دارند.

تفاوت کار سخت و هوشمندانه را بدانید. هر زمان می توانید پروژه های پیچیده تری را انتخاب کنید و ارزش بیشتری برای سازمان ایجاد کنید.

۶. اشتباهات رایج مدیریتی : شما با همه یکسان رفتار می کنید

تفاوتی بین رفتار منصفانه با مردم (که ضروری است) و رفتار یکسان با مردم (که یک اشتباه تازه کارها است) وجود دارد. افراد یکسان نیستند و هر یک از ما دوست داریم که به خاطر خصوصیت های خاص یا ویژگی های منحصر به فرد خود دیده شویم. سعی کنید بفهمید که برای هر یک از کارمندان شما چه چیزهایی مهم است. به عنوان مثال، برخی از افراد صبح روز شنبه به این امید می آیند که شما در مورد چگونگی گذشتن تعطیلات آخر هفته از آن ها سوال کنید. دیگران ممکن است سوال کردن از زندگی شخصی خود را تهاجمی به حریم خصوصی بدانند. چیزهایی را که برای کارکنان شما مهم است بیاموزید و با هر یک به فراخور همان شرایط تعامل داشته باشید.

اشتباهات رایج مدیریتی

سخن پایانی

در بالا به مشهورترین و مهم ترین اشتباهات رایج مدیریتی پرداختیم. شما چه موارد دیگری را در این دسته بندی جای می دهید که به آن ها اشاره نکرده باشیم؟ این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر مدیران جوان و تازه کار میان رده و ارشد در میان بگذارید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *