تفکر انتقادی

تفکر انتقادی چیست و چرا اهمیت دارد؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چرا تفکر انتقادی مهم است؟ تصمیماتی که می گیرید بر کیفیت سازمان و به طور کلی کسب و کار شما تأثیر می گذارد و اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که بهترین، موفق ترین و کارآمدترین مدیریت را به اجرا درمی آورید، لازم است که آگاهانه انتخاب کنید. این کار را می توان با یک کار ساده که به عنوان تفکر انتقادی معروف است انجام داد. در این مطلب به چگونگی بهبود مهارت های تفکر انتقادی و تصمیم گیری با استفاده از آن پرداخته خواهد شد.

این چیزی است که در مشاوره مدیریت به صورت تخصصی به آن پرداخته شده و همیشه مورد توجه قرار می گیرد.

تفکر انتقادی چیست؟

مطمئناً درباره تفکر انتقادی شنیده اید، اما ممکن است کاملاً مطمئن نباشید که معنای واقعی آن چیست و این به این دلیل است که تعاریف زیادی وجود دارد. با این حال، در بیشتر موارد، ما تفکر انتقادی را فرایند تجزیه و تحلیل واقعیت ها برای تشکیل یک قضاوت می دانیم. در واقع، این یک مفهوم در مورد فکر کردن است.

چگونه تعریف تفکر انتقادی با گذشت زمان تکامل یافته است؟

اعتقاد بر این است که اولین باری که تفکر انتقادی به صورت مستند مورد بحث قرار گرفت، مرتبط با آموزه های سقراط است که توسط افلاطون ثبت شده است. اما در طول تاریخ، تعریف تفکر انتقادی تغییر کرده است. امروزه این مسئله به بهترین وجه توسط فیلسوفان و روانشناسان قابل درک بوده و اعتقاد بر این است که مفهومی کاملاً پیچیده است. برخی از تعریف های تفکر انتقادی مدرن امروزی عبارتند از:

“تفکر منطقی و تأملی که در تصمیم گیری برای باور کردن یا انجام دادن متمرکز است.”
“تصمیم گیری درباره اینکه چه چیزی درست است و چه کاری باید انجام دهید.”

اهمیت تفکر انتقادی

چرا تفکر انتقادی مهم است؟ سؤال خوبی بود! در اینجا چند دلیل غیر قابل انکار وجود دارد که چرا داشتن این مهارت ها ضروری است.

۱. تفکر انتقادی جهانی است

تفکر انتقادی یک مهارت تفکر در حوزه عمومی است. این یعنی چی؟ این بدان معناست که صرف نظر از اینکه چه مسیر یا حرفه ای را دنبال کنید، این مهارت ها مورد نیاز بوده و همیشه برای موفقیت شما مفید خواهند بود. آنها به هیچ زمینه خاصی محدود نیستند.

انواع ریسک در امور مالی و روش های کنترل
بخوانید

۲. برای اقتصاد بسیار مهم است

آینده ما به فناوری، اطلاعات و نوآوری بستگی دارد. تفکر انتقادی برای اقتصادهای در حال رشد سریع، برای حل مشکلات هرچه سریعتر و موثر لازم است.

۳. مهارت های بیانی و توصیفی را بهبود می بخشد

برای بیان بهتر خود، باید بدانیم که چگونه به طور واضح و منظم فکر کنیم – به معنای تمرین تفکر انتقادی! تفکر انتقادی همچنین به معنای دانستن نحوه تحلیل موضوعات و به نوعی، توانایی درک ما است.

۴. خلاقیت را ارتقا می بخشد

با تمرین تفکر انتقادی، ما به خود اجازه می دهیم که نه تنها مشکلات را حل کنیم، بلکه برای این کار ایده های جدید و خلاقانه ای نیز ارائه می دهیم. تفکر انتقادی به ما امکان می دهد این ایده ها را تجزیه و تحلیل کرده و متناسب با مشکلات بکار بگیریم.

۵. برای خوداندیشی مهم است

بدون تفکر انتقادی، چگونه واقعاً می توانیم معنای درست تری در فرآیندهای سازمانی داشته باشیم؟ ما برای انعکاس خود و توجیه شیوه های مدیریتی و نحوه تفکر خود به این مهارت نیاز داریم. تفکر انتقادی ابزاری را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم خودمان را به روشی که لازم است ارزیابی کنیم.

۶. مبانی علم و دموکراسی

برای داشتن دموکراسی و اثبات حقایق علمی، به تفکر انتقادی در مدیریت نیاز داریم. باید دانش پشتوانه نظریه ها قرار گیرد. برای اینکه بدنه سازمان بتواند به طور موثر کار کند، کارکنان و مدیران آن باید نظرات خود را در مورد درست و غلط بودن مسائل آزادانه بیان کنند (با استفاده از تفکر انتقادی!).

فواید تفکر انتقادی

ما می دانیم که تفکر انتقادی برای کل جامعه مفید است ، اما برخی از مزایای تفکر انتقادی در سطح فردی چیست؟ چرا تفکر انتقادی برای ما مهم است؟

۱. کلید موفقیت شغلی

تفکر انتقادی برای بسیاری از مسیرهای شغلی بسیار مهم است. نه فقط برای دانشمندان، بلکه وکلا، مدیران ارشد و میانی، پزشکان، خبرنگاران، مهندسان، حسابداران و تحلیل گران (در میان بسیاری دیگر) همه باید از مواضع انتقادی خود استفاده کنند.

ارزیابی بازدهی سرمایه گذاری در سازمان ها چطور انجام می شود؟
بخوانید

در واقع، طبق مجمع جهانی اقتصاد، تفکر انتقادی یکی از مطلوب ترین مهارت های نیروی انسانی است، زیرا به تجزیه و تحلیل اطلاعات، تفکر خارج از چارچوب، حل مشکلات با راه حل های نوآورانه و برنامه ریزی منظم کمک می کند.

۲. تصمیم گیری بهتر

در این شکی نیست – متفکران منتقد بهترین انتخاب را می کنند. تفکر انتقادی به ما کمک می کند تا با مشکلات روزمره که بر سر راه ما قرار می گیرد کنار بیاییم و اغلب این فرایند فکری حتی ناخودآگاه انجام می شود. این به ما کمک می کند تا به طور مستقل فکر کنیم.

۳. می تواند شما را شادتر کند!

در حالی که این موضوع اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد، در تماس بودن با خود و درک عمیق این که چرا فکر می کنید راهی که فکر می کنید می تواند واقعاً شما را شادتر کند. تفکر انتقادی می تواند به شما در درک بهتر خود کمک کند و به نوبه خود، به شما کمک می کند تا از هر نوع باور منفی یا محدود کننده پرهیز کنید و بیشتر بر نقاط قوت خود تمرکز کنید. اینکه بتوانید افکار خود را به اشتراک بگذارید می تواند کیفیت مدیریت و نحوه تصمیم گیری شما را افزایش دهد.

۴. نظرات آگاهانه را شکل دهید

اطلاعاتی که از همه جهات به ما می رسند هیچ ایرادی ندارند و دقیقاً به همین دلیل است که ما باید از مهارت های تفکر انتقادی خود استفاده کنیم و خود تصمیم بگیریم که چه چیزی را باور کنیم. تفکر انتقادی به ما امکان می دهد اطمینان حاصل کنیم که نظرات ما بر اساس واقعیت ها استوار است

کلام آخر

شما در عملکرد مدیریتی، تفکر انتقادی را چطور تعریف کرده و آن را تا چه اندازه مهم و موثر می دانید؟ در این باره با ما و دیگر کاربران وبلاگ مشاوره مدیریت غزال، یک طوفان فکری راه بیندازید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *