دلایل ورشکستگی

دلایل ورشکستگی شرکت‎ها + راه حل

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ورشکستگی سازمانی نوعی شکست است که یک کسب و کار بیش از دارایی موجودش دچار کمبود مالی برای پرداخت معوقات و بدهی‌های خود می باشد و صاحبان آن نمی‌توانند راهی برای خروج از آن پیدا کنند. عوامل مختلفی می‌توانند باعث ورشکستگی یک تجارت شوند. گاهی ورشکستگی می‌تواند ناشی از سوء مدیریت مالی باشد. در سایر مواقع، این امر به دلیل شرایط خارج از کنترل مدیرعامل یا صاحب امتیاز سازمان است. اما با شناخت دلایل ورشکستگی می‌توان بهتر نسبت به وقوع آن‌ها هشیار بوده و با ضریب اطمینان بیشتری نسبت به رخ دادن چنین وضعیتی اقدامات لازم سیاستی و مالی را انجام داد.

در ادامه با وبلاگ مشاوره مدیریت غزال همراه باشید تا ببینیم دلایل ورشکستگی سازمان‌ها و شرکت‌ها چیست و چطور می‌توان نسبت به آن‌ها هشیاری بیشتری داشته و عکس العمل درستی نشان داد.

دلایل ورشکستگی

در اینجا برخی از دلایل اصلی که یک کسب و کار به سمت ورشکستگی پیش می‌رود یا ممکن است ورشکسته شود، آورده شده است:

عوامل خارجی

عوامل خارجی مثل افزایش رقابت یا به هر شکلی سبقت گرفتن رقبای بازار و جا ماندن یک کسب و کار از آن‌ها می تواند باشد. همین طور افزایش هزینه‌های بیرونی بدون برآورد قبلی به شکلی که تراز مالی شرکت یا سازمان را برای درازمدت برهم بزند و مدیریت مالی یا منابع موجود، قادر به تنظیم و کنترل آن‌ها نباشند.

راه حل: راه حلی کلی در این شرایط آنالیز پیوسته رقبا و دقت کافی به نحوه پیشی گرفتن، سیاست‌های رقابتی و تخریبی و سایر موارد است. به این شکل می‌توان مرتبا بر اوضاع بازار احاطه داشته و به اصطلاح نسبت به وقایع آن غافلگیر نشد که زمینه ساز برهم خوردن معادلات تجاری شود. همین طور مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت بحران در سازمان باید نسبت به عدم خروج از تراز صورت وضعیت‌های مالی، هشیار بوده و این موارد را کاملا تحت نظر داشته باشند.

برونسپاری چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟
بخوانید

دلایل ورشکستگی

عوامل داخلی ورشکستگی

عوامل داخلی ورشکستگی را می‌توان به مواردی چون ضعف مدیریت، از دست دادن گروه بزرگی از مشتریان، مشکلات مربوط به اعتبار و … مرتبط دانست.

راه حل: در صورتی که تیم‌های مدیریتی، تیم‌های فروش و بازاریابی یا هر یک از دیگر منابع انسانی سازمانی دچار ضعف عملکرد و سیاست گذاری هستند، باید این موارد به موقع شناسایی شده و نسبت به رفع ضعف‌های درون سازمانی اقدامات لازم صورت بگیرد. بدترین شکل پایان یک سازمان و انحلال آن، به زمانی مربوط می‌شود که امکان جلوگیری از مشکلات با تقویت نیروهای داخلی وجود داشته، اما غفلت از این موضوع، بحران سازمانی را به نقطه داغ و غیرقابل کنترل رسانده است.

عوامل مالی

اما از اصلی‌ترین عوامل ورشکستگی سازمان‌ها باید به مشکلات شدید مالی مانند از دست دادن سرمایه، عدم توانایی در تامین سرمایه جدید در صورت لزوم، مشکلات مالیاتی، بدهی زیاد یا مشکلات ناشی از گردش مالی، نوسانات ارزی و … اشاره کرد.

راه حل: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، دریافت تسهیلات و اعتبارات، فروش املاک سازمانی و … می‌تواند به تامین مالی در شرایط بحران کمک کرده و سازمان را از ورطه ناتوانی مالی و برهم خوردن تراز مالی نجات دهد. همین طور کاهش هزینه‌ها به شکل هوشمندانه و موثر نیز در بسیاری مواقع به بحران‌های مالی کوچک تر کمک کرده و آن‌ها را از تبدیل شدن به یک گوله برفی که در مسیر سراشیبی غلت می‌خورد، نجات خواهد داد.

دلایل ورشکستگی

حوادث و ورشکستگی

همین طور حوادث می‌توانند یکی از اصلی‌ترین عوامل منجر به ورشکستگی تجاری باشند. اگرچه بیمه ممکن است دعاوی را تحت پوشش قرار دهد، اما بروکراسی های اداری گاهی مانع از گرفتن به موقع پول توسط مالک می‌شود.

مدیریت استراتژیک مالی چیست؟
بخوانید

راه حل: اگر چه غالبا نمی‌توان پیش بینی درستی نسبت به بروز حوادث داشت، اما مدیریت بحرانی صحیح، می‌تواند عکس العمل به موقع نسبت به حوادث نشان داده و از بروز مشکلات پیچیده‌تر جلوگیری به عمل آورد.

کلام آخر

با توجه به عوامل خاص، ورشکستگی کسب و کارها ممکن است در زمان‌ها و بازه‌های مختلفی به وقوع نزدیک شود و باید نسبت به آن آگاهی و آمادگی لازم را داشت. مشاوره با یک شرکت مشاوره مدیریت و مشاوره مالی در این مورد ضروری است، زیرا آنها می‌توانند به تجزیه و تحلیل وضعیت مالی سازمان و رسیدن به گزینه‌هایی برای پیشگیری و برطرف کردن معضل ورشکستگی کمک کنند. به این صورت این امکان وجود خواهد داشت که بحران را مدیریت کرده و با ضریب اطمینان بالایی از مشکلات به وجود آمده عبور کرد.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *