۹ ساختار سازمانی که هر شرکتی باید به آن توجه کند

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

 

انتخاب بهترین ساختار سازمانی برای یک شرکت، یک بخش یا یک تیم، بسیار شبیه به فرآیند انتخاب یک ماشین جدید است.

در کمترین حالت، همیشه بدنبال وسیله ای مناسب برای جاده هستید – چیزی که بتواند شما (و مسافرانتان) را از نقطه A به نقطه B برساند. اما فراتر از این مقوله، گزینه های زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. دنده اتوماتیک یا دستی؟ خودروی چهارچرخ محرک یا دو چرخ محرک؟ مجهز به GPS؟ روکش داخلی چرم؟ بنزینی یا الکتریکی ؟

در دنیای ساختارهای سازمانی، گزینه هایی که باید انتخاب کنید شامل مواردی مانند سلسله مراتب سازمانی (طولانی یا کوتاه؟) ، دامنه کنترل (گسترده یا محدود؟) و تمرکز (تصمیم گیری متمرکز یا غیرمتمرکز؟) و غیره است.

ساختار سازمانی

ساختار سازمانی در واقع یک نمودار تصویری از یک شرکت است که توصیف می کند کارمندان چه کاری انجام می دهند ، به چه کسانی گزارش می دهند و نحوه تصمیم گیری در کل سازمان را نشان می دهد. ساختارهای سازمانی می توانند از وظایف ، بازارها ، محصولات ، حوزه های جغرافیایی یا فرایندها به عنوان الگوی خود استفاده کنند.

ساختار سازمانی چه منفعتی به دنبال دارد؟ به عنوان یک رهبر کسب و کار، آیا به ساختار سازمانی احتیاج دارید؟ همانطور که اشاره شد، ساختارهای سازمانی به شما کمک می کنند تا حداقل سه مولفه اصلی از چگونگی فعالیت کسب و کار خود را تعریف کنید.

با بزرگتر شدن سازمان، یک ساختار سازمانی همچنین می تواند برای کارمندان جدید مفید باشد، زیرا آنها متوجه می شوند چه کسانی فرآیندهای شرکت را مدیریت می کند.

همچنین می توانید با تنظیم نمودارهای ساختار سازمانی ، نحوه جریان کار را تصویر کنید.

به بیان ساده تر، این نمودار به مثابه یک نقشه است که به سادگی نحوه کار شرکت و نحوه سازماندهی نقش های آن را توضیح می دهد.

در اینجا معنی هر یک از این مولفه های سازمانی را توضیح می دهیم:

 

 سلسله مراتب

سلسله مراتب سازمانی نحوه تفویض وظایف و تأیید کار را شامل می شود. یک ساختار سازمانی به شما این امکان را می دهد تا تعداد “پله های نردبان” یک بخش یا حوزه تخصصی را تعریف کنید. به عبارت دیگر ، “چه کسی” به “چه شخصی” می گوید فلان کار را انجام دهد؟ و چگونه مسائل، درخواست ها و پیشنهادات از بالا به پایین ابلاغ می شود؟

 

محدوده کنترل

محدوده و دامنه کنترل شما می تواند دو مورد را نشان دهد: چه کسی تحت مدیریت یک مدیر قرار می گیرد؛ و چه وظایفی به عهده یک دپارتمان است.

 

تمرکز

تمرکز، جایی که تصمیم گیری در آن انجام می شود را توصیف می کند. پس از اینکه سلسله مراتب سازمانی خود را ایجاد کردید ، باید تعریف کنید که کدام افراد و ادارات در هر تصمیم گیری دخیل می شوند. یک کسب و کار می تواند به سوی متمرکز شدن در تصمیم گری متمایل شود، جایی که تصمیمات نهایی فقط توسط یک یا دو نهاد گرفته می شود. یک کسب و کار می تواند همچنین به سوی تصمیم گیری غیرمتمرکز متمایل شود، یعنی جایی که تصمیمات نهایی در تیم یا دپارتمان مسئول اجرای آن اتخاذ می گردد.

سازمان شما ممکن است فورا به ساختار سازمانی نیازی نداشته باشد، اما هرچه محصولات بیشتری تولید کنید و افراد بیشتری  استخدام  کنید، هدایت شرکت شما بدون این نمودار مهم دشوارتر خواهد بود.

در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که چگونه می توانید مولفه های سازمانی را با یکدیگر ترکیب کنید و انواع مختلفی از ساختارهای سازمانی را تشکیل دهید. ما همچنین مزایا و معایب انواع مختلف ساختار را نشان خواهیم داد، بنابراین می توانید بهترین گزینه را برای سازمان، بخش یا تیمتان ارزیابی کنید.

 

ساختارهای سازمانی ماشینی Mechanistic و پویا Organic

ساختارهای سازمانی در یک طیف قرار دارند، که در یک انتها “ساختار ماشینی” و در سوی دیگر ساختار “ارگانیک یا پویا” نمایان است. نگاهی به نمودار زیر بیندازید. همانطور که مشاهده می شود، ساختار ماشینی نشان دهنده رویکرد سنتی، یعنی ساختار سازمانی از بالا به پایین است، در حالی که ساختار پویا نشان دهنده یک رویکرد مشارکتی و انعطاف پذیرتر است.

 

 

در اینجا دو انتهای طیف ساختاری، مزایا و معایب آن ها و انواع کسب و کارهای مناسب آنها را بررسی می کنیم.

ساختار ماشینی

ساختارهای ماشینی – که ساختارهای بوروکراتیک نیز نامیده می شوند – دارای دامنه های کنترل محدود و همچنین متمرکز، تخصصی و با رسمیت بالا هستند. این نوع ساختارها برای بخش های خاصی که  کاملاً سختگیرانه عمل می کنند، طراحی شده اند.

این ساختار سازمانی بسیار رسمی تر از ساختار ارگانیک (پویا) بوده و از استانداردها و روش های خاصی برای مدیریت هر تصمیمی سازمانی استفاده می کند. و گرچه این مدل مسئولیت کارکنان را نسبت به کارشان بیشتر می کند، ولیکن می تواند مانعی برای خلاقیت و چابکی باشد که سازمان جهت همگام سازی با تغییرات پیش بینی نشده در بازار نیاز دارد.

در این مدل، هر اندازه که ساختار ماشینی سخت و انعطاف ناپذیر باشد، سلسله مراتب سازمانی (چه بلند و چه کوتاه) آشکار و واضح است. با رشد یک شرکت، باید اطمینان حاصل شود که همه افراد (و هر تیمی) می دانند از آنها چه انتظاری می رود. همکاری تیم ها با تیم های دیگر در صورت لزوم می تواند در مراحل اولیه، فعالیت شما را مختل کند، اما تداوم این رشد در نهایت به سیاست گذاری نیاز دارد. به عبارت دیگر، ساختار ماشینی را همیشه آماده داشته باشید چرا که هرگز نمی دانید چه زمانی به آن احتیاج خواهید داشت.

ساختار ارگانیک یا پویا

ساختارهای پویا (که همچنین به عنوان ساختارهای “مسطح” (Flat) نیز شناخته می شوند) دارای دامنه وسیع کنترل، تمرکززدایی ، تخصص اندک و دپارتمان سازی آزاد یا باز می باشند.

خوب، این به چه معنی است؟ این مدل می تواند متشکل از چندین تیم باشد که به یک نفر پاسخ می دهند و پروژه ها را بر اساس اهمیت آنها و توانایی تیمی  – و  نه کاری که تیم برای انجام آن طراحی شده است – انجام می دهند.

این ساختار سازمانی به مراتب از رسمیت کمتری نسبت به ساختار ماشینی برخوردار است و معمولا رویکردهای واحدی را برای نیازهای کسب و کار اتخاذ می کند. این امر گاهی اوقات سبب می شود که یافتن سلسله مراتب سازمانی – چه طولانی و چه کوتاه – دشوار گردد، و در نتیجه، رهبران ممکن است به پروژه های خاص به سرعت چراغ سبز نشان دهند اما در تقسیم  وظایف پروژه دچار سردرگمی شوند.

هفت مولفه اصلی از مدیریت استعداد - آموزش و توسعه منابع انسانی
بخوانید

با این وجود ، انعطاف پذیری که یک ساختار ارگانیک برای شما فراهم می کند ، می تواند برای یک کسب و کار که در یک صنعت پر سرعت حرکت می کند یا برای کسب و کاری که سعی دارد بعد از یک رکود بزرگ خود را تثبیت کند، بسیار مفید باشد. همچنین این ساختار، کارکنان را قادر می سازد تا چیزهای جدیدی را امتحان کنند و به عنوان یک فرد متخصص توسعه یابند و باعث می شود  نیروی کار سازمان در طولانی مدت قدرت بیشتری داشته باشد. ساختارهای ارگانیک اغلب برای استارت آپ ها مناسب هستند، زیرا در تلاشند تا برند خود را تثبیت و نهادینه سازی کنند.

حال، انواع خاصی از ساختارهای سازمانی را بررسی می کنیم ، که بیشتر آنها در جنبه سنتی و ماشینی این طیف قرار می گیرند.

انواع ساختار سازمانی

  • ساختار سازمانی وظیفه ای
  • ساختار سازمانی محصول محور
  • ساختار سازمانی بازار محور
  • ساختار سازمانی مبتنی بر حوزه جغرافیایی
  • ساختار سازمانی فرآیند محور
  • ساختار ماتریسی
  • ساختار مدور Circular
  • ساختار مسطح Flat
  • ساختار شبکه ای Network

 

ساختار سازمانی وظیفه ای

یکی از رایج ترین انواع ساختارهای سازمانی است که ساختار وظیفه ای یک سازمان را براساس عملکردها و وظایف شغلی مشترک تقسیم می کند.

به عنوان مثال، سازمانی با ساختار سازمانی وظیفه ای، کلیه بازاریابان را در یک بخش، همه فروشندگان را در یک بخش جداگانه و همه کارکنان بخش خدمات مشتری را در بخش دیگری گروه بندی می کند.

 

ساختار وظیفه ای درجه بالایی از تخصص را برای کارمندان فراهم می کند و در صورت رشد سازمان، به راحتی مقیاس پذیر است. همچنین این ساختار دارای یک ماهیت مکانیکی نیز می باشد می تواند از رشد کارمند جلوگیری کند. اما قرار دادن کارکنان در بخش های مبتنی بر مهارت هنوز هم می تواند به آنها اجازه دهد تا به عمق حوزه خود نفوذ کنند و  دریابند که در چه چیزهایی مهارت دارند.

معایب

ساختار وظیفه ای همچنین امکان ایجاد موانع بین وظایف مختلف را دارد – و اگر سازمان محصولات مختلف یا بازارهای هدف متفاوتی داشته باشد، می تواند ناکارآمد شود. موانع ایجاد شده بین دپارتمان ها همچنین می تواند دانش و ارتباط افراد با سایر بخش ها را محدود کند، به ویژه در مواردی که موفقیت منوط به ارتباط با سایر بخش هاست.

 

ساختار سازمانی محصول محور

این ساختار از چندین ساختار وظیفه ای کوچکتر تشکیل شده است (یعنی هر بخش در یک ساختار جداگانه می تواند تیم بازاریابی، تیم فروش و … مختص به خود را داشته باشد). در این حالت –ساختار مبتنی بر محصول – هر بخش در یک سازمان، به یک خط محصول خاص اختصاص دارد.

 

این نوع ساختار برای سازمان هایی که دارای چندین محصول هستند کاملا ایده آل است و می تواند به کوتاه شدن چرخه توسعه محصول کمک کند. این ساختار اجازه می دهد تا کسب و کارهای کوچک، محصولات جدید خود را سریعا به بازار عرضه کنند.

معایب

مقیاس بندی تحت ساختار مبتنی بر محصول ممکن است دشوار باشد ،  و سازمان ممکن است با صرف هزینه و منابع زیاد به خصوص زمانی که هر یک از بخش ها برای توسعه محصولات خود تلاش می کنند، روبرو شود.

 

ساختار مبتنی بر بازار

یکی دیگر از انواع ساختار سازمانی است که در آن تقسیمات یک سازمان حول بازار، صنایع و یا انواع مشتری صورت می‌گیرد.

 

ساختارسازمانی مبتنی بر بازار برای سازمان‌هایی که دارای محصولات یا خدمات بی نظیر و منحصر به فردی برای بخش های خاص بازار باشند، مناسب است و درصورت داشتن دانش پیشرفته در مورد آن بخش ها، موثر خواهد بود. این ساختارسازمانی همچنین سازمان را دائما از تغییرات تقاضا دربین بخش های مختلف بازار آگاه می سازد.

معایب

استقلال بیش ازحد هر تیم مبتنی بر بازار می‌تواند منجر به توسعه سیستم های جداگانه ای شود که بعضا با هم ناسازگارند. همچنین بخش ها مختلف ممکن است فعالیت‌هایی را انجام دهند که بخش‌های دیگر قبلا آنها را انجام داده‌اند.

 

ساختار مبتنی بر حوزه جغرافیایی

ساختارسازمانی جغرافیایی تقسیمات خود را براساس جغرافیا انجام می‌دهند، که این بخش بندی بطور خاص شامل سرزمین ها، مناطق و نواحی آن ها می‌شود.

 

 

این نوع ساختار،  برای سازمان‌هایی که باید در نزدیکی منابع و یا مشتری باشند (بعنوان مثال برای تحویل ها یا پشتیبانی در محل) مناسب تر هستند. همچنین انواع متفاوتی از تخصص‌های کاری را در خودجای می‌دهد و به هر بخش جغرافیایی اجازه می‌دهد تا از نقطه نظرهای متنوع‌تری برای تصمیم گیری استفاده نماید.

معایب

غیر متمرکز شدن بخش‌ها موجب سهل شدن تصمیم‌گیری می‌شود، اما باید توجه داشت که تقسیمات جغرافیایی اغلب موجب استقلال زیاد بخش‌ها می‌شود. مثلا به دلیل وجود بخش‌های بازاریابی متعدد (برای هر منطقه یک دپارتمان بازاریابی)، در واقع ریسک ایجاد کارزارهای رقابتی علیه بخش‌های دیگر افزایش می یابد و این ها، از اصلی ترین معیاب یک ساختار جغرافیایی است.

 

ساختار مبتنی بر فرآیند

ساختارهای سازمانی مبتنی بر فرآیند، باتوجه به فرآیند های مختلف مانند “تحقیق و توسعه” ، “جذب مشتری” و “تکمیل سفارش” و غیره طراحی می شوند. برخلاف یک ساختار کاملا وظیفه ای، یک ساختار مبتنی بر فرآیند نه تنها فعالیت هایی را که کارکنان انجام می دهند، بلکه نحوه تعامل این فعالیت های مختلف را با یکدیگر در نظر می گیرد.

برای درک کامل نمودار زیر باید از چپ به راست به آن نگاه کنید: فرآیند جذب مشتری (فروش) تا زمانیکه یک محصول تولید شده وجود نداشته باشد، نباید آغاز شود و تا زمانیکه مشتری جذب نشده و برگه درخواست محصول کامل نشود، فرآیند اجرای سفارشات نمی تواند شروع شود.

 

 

ساختارسازمانی مبتنی بر فرآیند، برای بهبود سرعت و کارایی یک کسب و کار ایده آل است و برای صنایعی که به سرعت در حال تغییر هستند گزینه مناسبی است، چراکه به راحتی قابلیت سازگاری با تغییرات را دارد.

هفت مولفه اصلی از مدیریت استعداد - آموزش و توسعه منابع انسانی
بخوانید
معایب

مشابه ساختارهای دیگر موجود در این مقاله، ساختار مبتنی بر فرایند می تواند موانعی را بین گروه های فرآیندی مختلف ایجاد کند. این امر منجر به ایجاد مشکل در برقراری ارتباط و واگذاری کار به تیم ها و دیگر کارکنان می شود.

 

ساختار ماتریسی

برخلاف ساختارهایی که تاکنون مورد بررسی قرار داده ایم، یک ساختار سازمانی ماتریسی از مدل سنتی و سلسله مراتبی پیروی نمی کند. در عوض، کلیه کارکنان (که در باکس های سبز نشان داده شده اند) دارای روابط گزارش دوگانه هستند. بطور معمول، یک خط گزارش عملکرد و وظایف (که با رنگ آبی نشان داده شده است) و همچنین یک خط گزارش دهی مبتنی بر محصول یا خدمت وجود دارد (که با رنگ زرد نشان شده است).

هنگامی که به نمودار ساختارماتریسی نگاه می کنید، “خطوط ممتد” در واقع روابط قوی و مستقیم گزارش را نشان می دهند در حالیکه خطوط نقطه چین نشان دهنده روابط ثانویه هستند که آنچنان قوی نیستند. در مثال زیر، مشخص است که گزارش انجام وظایف بر گزارش مبتنی بر محصول ارجحیت دارد.

 

نقظه قوت اصلی ساختار ماتریسی این است که می تواند انعطاف پذیری و تصمیم گیری متعادل تری را فراهم کند ( به دلیل وجود ساختار سلسله مراتبی دو وجهی). وجود یک پروژه واحد تحت نظارت بیش از یک خط کاری، فرصتی را برای این خطوط  ایجاد می کند تا منابع را به اشتراک گذارند و با یکدیگر به راحتی ارتباط برقرار کنند  –وظایف و کارهایی که هر کدام به تنهایی قادر به انجام همه آنها نمی باشند.

معایب

پیچیدگی، اصلی ترین ضعف ساختارسازمان ماتریسی محسوب می شود. هرچه لایه های کنترل و تایید در ساختار بیشتر باشد، سردرگمی بیشتری برای کارمندان بوجود خواهد آمد. این سردرگمی درنهایت می تواند باعث سرخوردگی کارکنان در مورد اینکه نهایتا چه کسی اختیار تصمیم گیری را برعهده دارد و چه کسی مسئولیت. تصمیم گیری های اشتباه را برعهده خواهد گرفت، می شود.

 

ساختار مدور

اگرچه ساختار مدور ممکن است در نگاه اول متفاوت از  سایر ساختارهای سازمانی به نظر برسد، ولیکن این ساختار هنوز به سلسله مراتب متکی است، درحالیکه کارکنان سطح بالاتر، حلقه های داخلی و کارکنان سطح پایین نیز حلقه های بیرونی را تشکیل می دهند. گفته می شود رهبران یا مدیران یک سازمان مدور در راس امور دیده نمی شوند بلکه در مرکزیت  سازمان قراردارند و دستورات خود را به سمت سلسله مراتب ارسال می کنند و چشم انداز خود را به بیرون گسترش می دهند.

.

 

از منظر ایدئولوژیک، یک ساختار مدور به منظور ارتقاء ارتباطات و گردش اطلاعات بین بخش های مختلف سازمان به کار می رود. در حالی که یک ساختار سنتی، بخش ها یا تقسیمات مختلف را مستقل یا نیمه مستقل در نظر می گیرد در صورتی که در ساختار دایره ای، تمام قسمتها و حوزه ها بخشی از یک کل واحد می باشند.

معایب

از دیدگاه عملی، ساختار دایره ای می تواند  به خصوص برای کارکنان جدید، گمراه کننده باشد.  بر خلاف ساختارسنتی از بالا به پایین، یک ساختار دایره ای می تواند کارکنان را دچار سردرگمی کند که ندانند به چه کسانی باید گزارش دهند و جایگاه شان در سازمان چگونه است.

 

ساختار مسطح

اگرچه یک ساختار سازمانی سنتی ممکن است بیشتر شبیه به یک هرم با ردیف های مختلف سرپرستان، مدیران و مدیران میانی باشد، ولیکن ساختار مسطح، سطح مدیریت را محدود می کند  و بنابراین همه کارکنان تنها چند قدم از رهبران که دراس هرم قرار می گیرند  فاصله دارند. همچنین، این ساختار ممکن است همیشه شکل خاصی نداشته باشد. به همین دلیل ما در بالاتر آن را ساختار پویا یا ارگانیک Organic معرفی کردیم.

 

 

می توان گفت یکی از دقیق ترین ساختارها، ساختارسازمانی مسطح است. همچنین تصور می شود که کارکنان در محیطی که فشارهای مربوطه به سلسله مراتبی کمتر است، موثرتر عمل می کنند. این ساختار این احساس را به کارکنان می دهد که همه افراد مساوی هستند حتی مدیران و همه مانند اعضای یک تیم مشغول به کارهستند.

 معایب

چنانچه زمانی در پروژه ای مشکلی ایجاد شود یا همه اعضای تیم در یک ساختار مسطح به توافق نرسند، حل مسئله بدون تصمیم گیری های اجرایی از سوی یک رهبر یا مدیر، کار دشواری خواهد بود. از آنجا که طراحی ساختار سازمانی کار پیچیده ای است، در صورت نیاز به تصویب یا تصمیم اجرایی برای کاری، نمی توان تشخیص داد که کدام مدیر باید به کدام مدیر دیگر مراجعه کند. بنابراین، اگر تصمیم دارید که یک سازمان مسطح داشته باشید، باید یک مسیر کاملا مشخص داشته باشید که کارفرمایان بتوانند سیر سازمانی شما را به راحتی طی کنند.

 

ساختار شبکه ای یا نموداری

هنگامی که یک شرکت با شرکتی دیگر همکاری می کند یا اگر شرکت شما دارای مکان های جغرافیایی مختلفی است، برای به اشتراک گذاری منابع در شرکت های تابعه مختلف، ساختار شبکه ای مناسب ترین گزینه خواهد بود. این ساختار تقریباً مشابه با “ساختار بخشی” که پیشتر به آن اشاره شد؛ اما ممکن است به جای دفاتر، خدمات برون سپاری شده یا مکان های مجازی خارج از دفتر وجود داشته باشد.

می توان از این ساختار استفاده کرد تا به کارکنان یا ذینفعان نشان داد که برون سپاری فرآیندهای خارج از سازمان چگونه عمل می کند. به عنوان مثال، اگر یک کارمند برای یک پروژه وبلاگ نویسی به یک توسعه دهنده وب احتیاج داشته باشد و توسعه دهندگان وب از سوی سازمان  برون سپاری شوند، با بررسی این نوع نمودار می تواند بداند با کدام دفتر یا کدام شخص باید تماس بگیرد.

معایب

شکل نمودار می تواند بسته به تعداد شرکت ها یا مکان هایی که با آنها کار می کنید متفاوت باشد، که اگر این نمودار ساده و واضح ترسیم نشود، موجب سردرگمی خواهد شد. به همین سبب، چنانچه برون سپاری می کنید یا چندین محل کارمتفاوت دارید، اطمینان حاصل نمایید که در نمودار، محل قرارگیری هرنقش خاص و جایگاه شغلی به خوبی نشان داده شده باشد. بنابراین، هر شخصی می تواند به راحتی از فرآیند های اصلی شرکت شما آگاه شود.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *